Parotěsné folie zabraňují pronikání vodních par z interiéru budov do střešní konstrukce a izolace, kde jinak tyto páry kondenzují a způsobují vznik plísní, hnilobu dřevěné konstrukce domu a snížení tepelně izolačních vlastností střešní izolace. Vodní páry vznikají činností člověka v domě např. při vaření, sprchování, ale i při dýchání vzniká vodní pára.
Jedním z nejdůležitějších parametrů je Ekvivaletní difuzní tloušťka [sd] , která nám udává jakou tloušťku musí mít vrstva vzduchu, aby kladla stejný difuzní odpor jako daná parotěsná folie. Tato veličina nám vlastně vyjadřuje těsnost materiálu.
Parotěsná folie je většinou třívrstvý materiál, kdy mezi dvě vrstvy PE folie se vkládá nosná PE mřížka, která zajišťuje pevnost. Folie se vkládá mezi tepelnou izolaci a vnitřní obklad místnosti např. sádrokarton nebo palubky. Všechny spoje, průchody kabelů a napojení na ostaní konstrukce musí být utěsněny páskami nebo tmelem.
Běžné PE parotěsné folie mají sd 40-50m.
Reflexní folie je třívrstvý materiál, kdy mezi vrstvu reflexní hliníkové folie a PE folie je vložena PE mřížka. Reflexní vrstva potom odráží sálavou složku tepla zpět do místnosti. Montáž probíhá stejně, ale abychom dosáhli reflexního účinku musí reflexní strana folie směřovat do interiéru a mezi reflexní vrstvou a vnitřním obkladem místnosti musí být mezera minimálně 3cm. Reflexní folie mají
sd 100-200m.
Home